Pokud bychom chtěli orientačně vyšetřit svého psa sami doma, lze to provést poměrně jednoduše. Využijeme k tomu vše, co bylo uvedeno o vybavení reflexu od očního pozadí. Pokud se nám podaří vybavit reflex od pozadí, znamená to, že oční media jsou čirá a tedy i oční čočka je čirá. Je-li v čočce šedý zákal, pak jsou v reflexu vidět tmavé až černé plochy, které nesvítí. Pokud nevybavíme reflex vůbec, tj. pokud zornice vůbec nezasvítí, pak to děláme špatně nebo je čočka úplně zkalená.
V následujících bodech je naznačeno, jak bychom měli postupovat při amatérském vyšetření oka zvířete.
Nezbytné příslušenství:
- zrcátko - jakékoliv nejlépe hranaté, bez okraje, u kterého je odrazná plocha až ke kraji
- světlo (lampička) s bodovým osvětlením - velmi dobé jsou malé stolní lampy s halogenovou 12 V žárovkou
Takováto je asi nejlepší,
při vyšetřování si reflektor otočíme, aby svítil přímo vpřed.
Psíka si posadíme před sebe tak, aby se nám díval do očí.
Vyšetření je nutné provádět v šeru, aby měl pes rozšířené zornice a aby byl reflex od pozadí vůbec patrný.
Za hlavu mezi uši mu umístěte lampičku, aby Vám svítila (až ji rozsvítíte) na bradu.
Zrcátko uchopte do ruky a odraznou plochou namiřte na hlavu psa, jako byste mu do očí chtěli pouštět prasátko. Na psa se dívejte oběma očima, žádné oko nezavírejte.
Lampičku rozsviťte, osvětlete odrazem světla oči psa a pozorujte barvu zornice. Přitom je velmi důležité pozorujte oči psa přes hranu zrcátka.
Takhle nějak obvykle vypadá počínající šedý zákal.
Pokud není čočka ideálně čirá, pak v ní uvidíte ostře ohraničený klín směřující k jejímu středu, případně jiný tvar zákalu.
Když se zornice nerozsvítí, pak je čočka zkalená zcela nebo to děláte špatně - ale zde je nutné říct po pravdě: chce to trochu cviku, tak se neděste. Při úplně zkalené čočce je obvykle zornice bíle zbarvená (místo obvyklé šedočerné barvy), to je patrné už na první pohled bez vybavení reflexu a zkušený majitel pozná už také z chování psa, že jeho svěřenec špatně vidí.
Barva reflexu od pozadí je u psů velmi proměnlivá (na rozdíl od lidí, kde je vždy červenožlutá). Psi mají v sítnici tapetum, které světlo odráží a které má žlutozelenou barvu. Díky vysoké genetické variabilitě psích plemen je proto také velmi variabilní nález na pozadí, tapetum nemusí být vytvořeno nebo má jinou barvu, takže barva odrazu od pozadí se mění od červené přes žlutou až do zelena.
Všimněte si umístění lampy za ušima psa a dále pohled vyšetřujícího těsně přes hranu zrcátka.
Je možné použít i užší zrcátko a umístit je mezi své oči, takto je vybavení reflexu ještě snazší.
Do očí psa hleďte oběma očima, žádné své oko nezavírejte.
Náš psík měl ale naštěstí obě oči v pořádku, takže ve skutečnosti vypadal takto a všechny předchozí obrázky byly montáže. Ovšem fakt, že šedý zákal jsem na předchozím obrázku domaloval, nemění nic na tom, že jej lze takto bez problémů poznat. Podívejte se na některé jiné fotografie z tohoto seriálu, na kterých je jasně patrné, že při neprůhledné čočce reflex od pozadí patrný není.