O šedém zákalu a zejména o jeho možnosti chirurgického léčení se traduje spousta nepřesností, které vedou často k nedorozumění mezi lékařem a nemocným. Obvyklým výsledkem špatného porozumění možnostem operace je buď přehnané očekávání ("dáme si ho opravit") nebo terapeutický nihilismus ("stejně je to nanic, akorát je to moc peněz").
Obvyklé mýty kolem tohoto onemocnění a jeho operace jsme se zde pokusili rozebrat
Šedý zákal není blanka v oku, ale zkalená oční čočka. Nic se zde nestahuje, obsah zkalené čočky je nutné odstranit z oka ven. Šedý zákal nelze operovat laserem, protože laser se užívá k operaci na zavřeném oku a tkáně pouze narušuje nebo rozrušuje. V případě šedého zákalu je nutno obsah čočky nejen rozmělnit (ultrazvukem), ale i odsát. Proto se jedná o klasickou operaci s operační ránou při okraji oka, která se v případě operace u psů musí navíc díky jiným mechanickým vlastnostem rohovky zašít. Navíc operační ránou se do oka implantuje nová čočka.
Vzhledem k tomu, že oko při operaci otevíráme tunelovým řezem malé šíře a oko okamžitě vyplňujeme vyskoelastickým matriálem, k operační hypotonii nedochází, takže v naší praxi jsme se s touto komplikací zatím nesetkali. Jde však o komplikaci , která se spontánně upravuje několik měsíců po operaci bez následků vzhledem k vidění.
Toto tvrzení platilo v době, kdy se katarakta operovala technikou intrakapsulární extrakce a kdy operace v jakémkoliv jiném stadiu hrozila většími nebo menšími operačními komplikacemi. V současnosti, kdy se šedý zákal odstraňuje ultrazvukovou sondou, je naopak vhodné operaci provést včas, protože ve stadiu maturní (zralé) katarakty se zákrok provádí obtížně, jádro čočky je velmi tvrdé, operační pole nepřehledné a často se operace vyvíjí takovým způsobem, že novou čočku nelze do oka implantovat.
Toto je častá představa o způsobu orientace psa v prostoru. Pes má sice pravděpodobně nižší zrakovou ostrost než člověk a pravděpodobně vnímá zrakový vjem bez rozlišení barev (na což usuzujeme z hustoty světločivných elementů na sítnici a z jejich typů), ovšem pokud Váš pes při vycházce zakopává o obrubník chodníku, pak mu zřejmě citlivý nos moc nepomáhá.
Nakonec o efektivitě operace se denně přesvědčujeme u našich pacientů, kteří mají tento zákrok za sebou.
Mezi operací katarakty v humánní a veterinární medicíně je několik zásadních rozdílů. Lidé jako pacienti se dostavují dnes k operaci v samotných počátcích šedého zákalu, kdy se operace provádí snadno a čočka není příliš tvrdá. Majitelé psů ale s operací váhají, často o nemoci svého svěřence nevědí a tak se k operaci dostaví ve stadiu zralé katarakty, kdy je zornice oka bělavě zbarvena, čočka je velmi tvrdá a celá operace je technicky podstatně náročnější a zdlouhavější. V těchto případech je i pooperační hojení delší.
Psi mají, stejně jako lidé, poměrně často některé formy sítnicových degenerací. Pokud není možné před operací sítnici oka vyšetřit (což je časté u pokročilého stadia katarakty, kdy je čočka už zcela neprůhledná), pak bývá často chirurg i majitel překvapen nepříliš uspokojivým výsledkem operace, kdy svěřenec sice vidí podstatně lépe než před operací, ale nikoli tak jak by si to chirurg i majitel představovali. Bývá to právě kvůli sítnici, která musí pro správnou funkci oka pracovat bezchybně.
Člověk po odstranění čočky, pokud má jinak oko zdravé, vidí asi tak, že na délku natažené paže rozezná počet prstů na ruce. U psa je vidění bez čočky zřejmě podstatně horší, protože psovi z oka odstraníme +40,0 dioptrií lomivého aparátu oka narozdíl od pouhých +20,0 dioptrií u člověka.
Doktor to udělal špatně (zvrtal, zkazil, zvoral, ...)
V oku se pravděpodobně vytvořil druhotný šedý zákal, což je méně častá pozdní pooperační komplikace. Podstatou této pozdní komplikace je zkalení dříve čiré zadní části pouzdra, do kterého se umělá čočka implantuje. Tento problém lze snadno odstranit laserem (v tomto případě je jeho užití v operaci katarakty oprávněné). Tato komplikace bývala v humánní oftamologii velmi častá, nyní se její četnost dramaticky zmenšuje díky novým materiálům užívaným pro výrobu nitroočních čoček (hydratované akryláty).
Zkuste tohle říci třeba své babičce, až bude mít šedý zákal.